Informacje o Korbielowie

Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie

Wrz 18, 2015

Jezioro Żywieckie to sztucznie utworzony zbiornik retencyjny na Sole koło Żywca. Zlokalizowany jest na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego.
Jezioro powstało w 1966 roku. Zostało ono utworzone przez spiętrzenie wód rzeki Soły zaporą ziemną i zalanie wsi Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca. Jednym z powodów utworzenia zbiornika, była ochrona Żywca i okolicznych miejscowości przed powodziami. W 1958 roku, po powodzi, która zalała centrum miasta, podjęto decyzję o budowie zapory w Tresnej.

Jezioro Żywieckie ma 94,6mln m3 całkowitej pojemności. Przy normalnym poziomie piętrzenia maksymalna długość zbiornika wynosi 6,6km, średnia długość zbiornika to 6,25km, długość linii brzegowej 33,7km, maksymalna szerokość zbiornika 3,1km, szerokość zbiornika w centralnej jego części 2,5km, a szerokość średnia 1,51km. Zbiornik ma głębokość maksymalną 26,8m, a głębokość średnia wynosi 8,6m.

Natomiast zapora ma długość 310m, wysokość 39m nad dnem doliny, a wybudowana została na 41,9km biegu rzeki. Przy zaporze została wybudowana elektrownia wodna o mocy 21 MW. Obecnie zbiornik pełni głównie funkcje turystyczne, wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej, ochrony przeciwpowodziowej i regulowania przepływów górnej Wisły.

Ze względu na to, iż zbiornik ulega zamulaniu nanosami rzecznymi oraz zasypywany jest materiałem pochodzącym z abrazji jego brzegów, szacuje się, że w ciągu ok. 70 lat od budowy pojemność zbiornika zostanie zmniejszona o ok. 50%.

Brzegi jeziora są świetnie zagospodarowane, istnieją tu widokowe, górskie trasy turystyczne piesze i rowerowe oraz piękne plaże, np. bezpłatne kąpielisko w zatoczce Moszczanka. Największą atrakcją jeziora jest możliwość uprawiania wszelakich sportów wodnych. I podobnie jak Chorwacja kwatery proponuje w miejscach zapewniających idealne warunki do aktywnego wypoczynku, taki nad Jeziorem Żywieckim łatwo znaleźć noclegi w miejscach, pozwalających aktywnie odpocząć. Powstały tu liczne szkółki żeglarskie i pływackie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów. W Jeziorze Żywieckim można kąpać się tylko na wyznaczonych kąpieliskach. Według tegorocznych komunikatów o jakości wody, bez obaw kąpać można się było w kilku miejscach na Jeziorze Żywieckim, a konkretnie w okolicach ul. Św. Wita i pensjonatu Mega, w Zarzeczu przy ulicy Plażowej i przy ulicy Harcerskiej koło obozu ZHP. Bezpiecznie kąpać można się także w Jeziorze Międzybrodzkim, w Międzybrodziu Żywieckim obok restauracji Nad Wodą. Czysta jest też rzeka Koszarawa od Pewli Małej do mostu w Żywcu koło amfiteatru.