Informacje o Korbielowie

Sopotnia Wielka

Sopotnia Wielka

Gru 10, 2012

Sopotnia Wielka to górska wieś letniskowa, w dolinie potoku o tej samej nazwie. Wieś otaczają: pasmo Romanki od zachodu, Rysianka od pd-zach., pasmo Pilska od wschodu i południa.

Sopotnia Wielka to jeden z najstarszych okręgów osadniczych w Beskidach. Dokładne określenie początku osadnictwa jest nie do ustalenia z powodu braku dokumentów jednoznacznie lokujących to wydarzenie w czasie. Nazwa najwyżej ulokowanej części wsi – Kolonia – pochodzi podobno od niemieckojęzycznych mieszkańców.

W przeciwieństwie do pobliskiego Korbielowa, Sopotnia Wielka nie ma rozwiniętej infrastruktury turystycznej. Znajduje się tu kilka gospodarstw agroturystycznych, swoją chatkę mają także studenci z Politechniki , okazjonalnie działa jeden wyciąg. Część mieszkańców pracuje w lasach przy wyrębach oraz w zakładach ciesielskich.
Jednym z bardziej znanych obiektów Sopotni, jest wodospad- najwyższy w Beskidach o wysokości 12 m, uznany za pomnik przyrody

Przez Sopotnię Wielką przechodzi kilka szlaków turystycznych: czarny i niebieski na Romankę, niebieski na Rysiankę, zielony na Halę Miziową oraz żółty do Korbielowa przez Przełęcz Przysłopy.

Natomiast spragnionym prawdziwych gór i szusowania po alpejskich stokach, polecamy tę stronę: http://www.wakacyjnywynajem.pl/noclegi/austria