Informacje o Korbielowie

Stary Zamek w Żywcu

Stary Zamek w Żywcu

Gru 14, 2016

Budowa Starego Zamku w Żywcu najprawdopodobniej została rozpoczęta na polecenie książąt oświęcimskich lub Mikołaja Strzały h. Kotwicz ( I poł. XV w.). Najstarsze założenie gotyckie z I poł. XV w. składało się z pojedynczej wieży mieszkalnej oraz drewnianych zabudowań, otoczonych ziemnym wałem oraz płytką fosą. Za czasów panowania rodziny Komorowskich zamek uległ kilku poważnym zmianom w wyglądzie. Pod koniec XV w. budowla stała się obronną fortecą ( cztery wieże mieszkalne z dziedzińcem wewnętrznym, mury obronne z czterema narożnymi basztami).

W 2 poł. XVI w. średniowieczny budynek został przebudowany w renesansową rezydencję (krużganki, dachy z attykami i dekoracją sgraffito, nowa kamieniarka okien i portali). Wiek XVII oraz nowi właściciele – rodzina królewska dynastii Wazów – nie wnieśli większych zmian w architekturze budowli.

Drugi okres świetności w historii zamku przypada na lata panowania w Żywcu rodu Wielopolskich. Początek XVIII w. przyniósł poważne zmiany w wyglądzie zamku i jego otoczenia. Dawny zamek obronny stał się rezydencją o charakterze pałacowym. Zmieniło się także otoczenie zamku. Od północnego zachodu utworzono dziedziniec otoczony oficynami, zabudową gospodarczą, a od południa ogród włoski. Przebudowa zamku prowadzona przez Wielopolskich nie była ostatnią. Kolejni właściciele – Habsburgowie – zmienili elewację zewnętrzną ( zachowana do dzisiaj), której projekt wykonał Karol Pietschka. Po remoncie zamek został przeznaczony na siedzibę urzędów oraz na mieszkania urzędników dóbr żywieckich. Do 1939 r. zamek znajdował się w rękach Habsburgów.

W okresie okupacji Niemcy zajęli pomieszczenia zamkowe na cały okres wojny. Po zakończeniu wojny w 1945 roku budynek stał się własnością miasta i przeznaczono go na mieszkania lokatorskie, archiwum, biura organizacji młodzieżowych, pracownie Domu Kultury oraz bibliotekę miejską. W latach 1976 – 1989 władze miasta zdecydowały się na remont zamku. Wkrótce nastąpiło wykwaterowanie lokatorów, otwarcie kawiarni „Rycerska”, remont oraz prace badawczo-naukowe. Na początku lat 90 administratorem Starego Zamku był Zespół Zamkowo-parkowy, który prowadził działalność kulturalną, oświatową oraz wystawienniczą.

I choć na wakacje lepsze są tanie noclegi w Vodice, a w przypadku osób lubiących zwiedzać zabytki lepiej zdecydować się na apartament we Wrocławiu na wynajem, to warto wpaść do Żywca na jeden, dwa dni i odwiedzić Stary Zamek. Tym bardziej, że od stycznia 2005 roku budynek stał się siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu.