Informacje o Korbielowie

Tydzień Kultury Beskidzkiej

Tydzień Kultury Beskidzkiej

Wrz 18, 2015

Jedną z największą atrakcji kulturalnych regionu Żywiecczyzny jest odbywający się już od wielu lat
Tydzień Kultury Beskidzkiej. Coraz większe zainteresowanie tradycją i kulturą ludową sprawia, że impreza ta z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę zarówno artystów, jak i widzów.
Tydzień Kultury Beskidzkiej swoimi korzeniami sięga czasów przedwojennych, kiedy nazywany był Świętem Gór. W formie znanej nam obecnie organizowany jest od 1964 r., co czyni z niego jeden z najstarszych tego typu festiwali folklorystycznych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Wszelkie wydarzenia związane z festiwalem mają miejsce na przełomie lipca i sierpnia. Odbywają się jednocześnie w kilku miastach – Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim oraz Oświęcimiu. W tym czasie można posłuchać i zobaczyć liczne zespoły z Polski (w ostatnich latach liczba zespołów dochodziła do ponad 100 grup), przy czym najwięcej pochodzi z regionu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, a także można zobaczyć występy grup muzycznych z zagranicy.

Podobne festiwale są organizowane w wielu europejskich miastach. I tak np. apartamenty Bułgaria oferuje wraz z możliwością uczestniczenia w folklorystycznych festiwalach odbywających się w miejscowościach czarnomorskich. Osoby pragnące poznać chorwacką kulturę wystarczy, że wybiorą któryś z dalmatyńskich miasteczek na wypoczynek, które podobnie jak Brela noclegi zapewniają w bardzo atrakcyjnych cenach.

Wśród zagranicznych gości można posłuchać Słowaków, Czechów i przedstawicieli innych narodów Europy, ale bardzo często podczas festiwalu występują także zespoły z najdalszych zakątków świata – Meksyku, Tajlandii, Gruzji czy Nowej Zelandii.

W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej organizowanych jest mnóstwo imprez towarzyszących – Festiwal Folkloru Górali Polskich, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, Gorolskie Święto w Jabłonkowie, Festyn Istebniański, czy Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, które są uznawane za najbardziej oryginalne. Impreza ta rozpoczyna się przeważnie w wigilię św. Wawrzyńca (9 sierpnia) na górskich halach, gdzie na wysokich drewnianych konstrukcjach są rozpalane ogniska.

Pierwszą i największą estradą TKB jest oczywiście Wisła. W miarę upływu czasu TKB zwiększało swój zasięg i rozmiar. W 1966 roku do imprezy dołączyła się estrada w Szczyrku, w 1975 roku dołączył Żywiec a rok później Maków Podhalański. Ostatnią estradą, która została włączona do TKB jest Oświęcim, gdzie koncerty odbywają się od roku 1992. Imprezie towarzysza również wydarzenia odbywające się na scenach w Ujsołach, Istebnej oraz czeskim Jabłonkowie. Festiwal ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej wszystkich górskich grup etnicznych oraz grup i enklaw tworzących i działających na terenie gór.