Informacje o Korbielowie

Węgierska Górka

Węgierska Górka

Gru 14, 2016

Węgierska Górka to miejscowość położona na zboczach Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego niedaleko Żywca. Przepływ przez nią rzeka Soła.

Pierwsze wzmianki o Węgierskiej Górce sięgają roku 1477, kiedy dochodzi do zatargów granicznych między królem Polski, Kazimierzem Jagiellończykiem, a królem Węgier, Maciejem Korwinem.

W 1706 roku Franciszek Wielopolski założył u folwark lokowany na gruntach wsi Cięcina i nazwał go Węgierską Górką. W roku 1838 Adam Wielopolski założył hutę żelaza. Pierwszy piec uruchomiono w 1840 roku. Drugi wielki piec uruchomiono w 12 lat później. Od tego czasu datuje się szybki rozwój miejscowości. Towar sprzedawano w krajach monarchii Austro-Węgierskiej i na Śląsku. Huta była jedną z największych w Galicji. W roku 1905 wygaszono wielki piec, produkcję oparto na importowanej surówce, rozwinięto odlewnictwo. Eksploatacja niskowydajnych rud żelaza z terenu Karpat przestała być opłacalna. Po roku 1918 hutę przekształcono w spółkę, która stała się własnością kapitału czeskiego i francuskiego. Po modernizacjach hutę przekształcono w odlewnię Metalpol Węgierska Górka sp. z o.o., działającą do dzisiaj.

W okresie międzywojennym Węgierska Górka uzyskała status zimowiska, któremu jednak daleko do takiej popularności, jaką uzyskało Zakopane, Karpacz czy Szklarska-Poręba. W pensjonatach przygotowano do dyspozycji gości 50 miejsc. Na miejscu był lekarz i apteka. W Węgierskiej Górce znajdowały się boiska sportowe, korty tenisowe, strzelnica małokalibrowa, a przepływająca przez wieś rzeka nadawała się do kąpieli. I choć nie tak popularne jak kwatery w Świnoujściu, to noclegi w Węgierskiej Górce cieszą się popularnością wśród amatorów spokojnych wędrówek górskich.
W 1939 r. wybudowane zostały forty obronne. Powstał rygiel obronny „Węgierska Górka”, który przez 3 dni wrześniowe odpierał bohatersko ataki wojsk niemieckich. Dzięki tym wydarzeniom Węgierska Górka otrzymała nazwę „Westerplatte Południa”.

Można zwiedzić tutaj polskie fortyfikacje. Zaplanowano budowę 16 schronów bojowych, mających zamykać dolinę, ale jedynie 5 z nich zdołano wybudować. Były to schrony: Waligóra, Wąwóz, Wędrowiec, Włóczęga, Wyrwidąb. Wszystkie schrony miały być wyposażone w kopuły pancerne do prowadzenia ognia karabinowego i obserwacji, ale do wybuchu wojny nie zdążono ich zabudować.

Bazę turystyczną Węgierskiej Górki stanowią: kemping PTTK, domy wczasowe, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne.

Pod koniec 2009 roku został oddany do użytkowania bulwar, którego jedną z większych atrakcji jest most łukowy nad Sołą. Całość ma być uzupełniana drobną infrastrukturą rekreacyjno-wypoczynkową. Również w 2009 roku powstała Aleja Zbójników, będąca efektem odbywającego się w pleneru rzeźbiarskiego.