Informacje o Korbielowie

Zawoja

Zawoja

Paź 29, 2015

Zawoja, położona jest u stóp Babiej Góry, jest największą pod względem powierzchni wsią w Polsce, która charakteryzuje się wybitnymi walorami klimatycznymi, krajobrazowymi i turystycznymi. To właśnie dzięki nim już w okresie międzywojennym była znaną miejscowością letniskową.

Historia wsi sięga końca XVI wieku, kiedy to stanowiła część wsi Skawicy. Po raz pierwszy pod nazwą „Zawoja” pojawiła się w dokumentach w roku 1646. Nazwa ta jest pochodzenia wołoskiego i wywodzi się od słowa słowa zavoiu, oznaczającego podmokły las nad urwistym zakolem rzeki.

W XIX wieku na terenie Zawoi znajdował się ośrodek produkcji żelaza, wspomagający hutę w Makowie. Był tu podwójny piec i młot wodny, tzw. kuźnica. W tym samym czasie w innej części Zawoi działała fabryka zapałek i tartak parowy. Funkcjonowały także liczne tartaczki wodne, folusze i młyny. W okresie międzywojennym Zawoja stała się miejscowością letniskową. Wybudowano tu liczne pensjonaty, powstało muzeum regionalne, zespół folklorystyczny, Oddział Babiogórski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Kwatery Zawoja, podobnie jak noclegi Bibione, oferuje w bardzo atrakcyjnych cenach i zróżnicowane pod względem standardu.

Dzisiejszą Zawoję tworzą trzy parafie: Zawoja Dolna (Centrum), Zawoja Górna (Wilczna) i Zawoja Zakamienie. Do najcenniejszych zabytków Zawoi należy kościół par. pw. Św. Klemensa pap., wzniesiony w latach 1757-1759, który został gruntownie przebudowany w roku 1888. Tuż obok jest drewniany, piętrowy Dworzec Babiogórski, w którym na początku XX wieku działała stacja turystyczna Towarzystwa Tatrzańskiego. Na pobliskim cmentarzu stoi kaplica pw. Św. Anny z k. XVIII wieku oraz szereg XIX–wiecznych zabytkowych nagrobków. W Zawoi Policznem znajduje się murowana kaplica pw. Św. Jana Chrzciciela, nakryta gontowym dachem z cebulastą banią, tzw. zbójnicka. Prawdopodobnie pochodzi z XVIII wieku.

Na terenie całej Zawoi zachowało się mnóstwo starych kapliczek i figur przydrożnych z XVIII i XIX wieku. W Zawoi Markowej jest położony ciekawy skansen tutejszego budownictwa ludowego, założony i prowadzony przez Oddział PTTK Ziemi Babiogórskiej w Suchej Beskidzkiej. Skansen, jak i zawojski kościół Św. Klemensa, zostały włączone do Szlaku Architektury Drewnianej przebiegającego przez województwa: śląskie, małopolskie i podkarpackie.

W Zawoi jest także siedziba dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego (BgPN), gdzie znajduje się także Ośrodek Edukacyjny, w skład którego wchodzi ekspozycja muzealna złożona z części przyrodniczej i etnograficznej, oraz Ogród Roślin Babiogórskich (alpinarium).