Informacje o Korbielowie

Zwardoń

Zwardoń

Paź 29, 2015

Zwardoń, położony na wysokości 690m n.p.m. to wieś zlokalizowana w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, tuż przy granicy ze Słowacją. Przez przełęcz prowadzi stara linia kolejowa łącząca się w Żylinie z główną magistralą, która następnie biegnie do Bratysławy i dalej do Wiednia.

Zwardoń jest stosunkowo młodą miejscowością, której początki datuje się na XVII wiek, choć przypuszcza się, że istniała tu wcześniej osada graniczna lub punkt celny na szlaku handlowym.

Myto jest najstarszą częścią Zwardonia. Na niczyich ziemiach bracia Zwardoń postawili zagrody, by zając się hodowlą owiec i bydła. Prawdopodobnie byli to osadnicy Wołoscy albo też włościanie przeniesieni w górne rejony Soły, z przeludnionych wsi dookoła Węgierskiej Górki. Nazwa Zwardoń pojawia się na mapach końcem XVIII wieku. W XIX wieku Zwardoń znalazł się w dobrach Wielopolskich, a od roku 1813 należał do hrabiego Szembeka. Następnie majątek wykupili Habsburgowie.
—–
REKLAMA
Very popular holiday homes Italy offers in the mountainous parts of country, in Tuscany and on the Italian islands.
—–
Wraz z rozwojem kolei nastąpiło zasiedlanie Zwardonia, który pod koniec XIX wieku liczył 124 mieszkańców. W latach trzydziestych XX wieku Zwardoń stał się znaną i modną stacją narciarską. Korzystny mikroklimat i długie utrzymywanie się pokrywy śnieżnej, bezleśne stoki oraz dobre połączenie kolejowe, sprawiły, że zaczęli zjeżdżać tu narciarze z całej Polski, co oczywiście pociągnęło za sobą budowę licznych pensjonatów i schroniska. W roku 1930 w Zwardoniu istniała skocznia narciarska.

W czasie II wojny światowej mieszkańców Zwardonia zmuszono do opuszczenia swych domostw, a w ich miejsce osiedlono 53 kolonistów niemieckich.

W roku 1961 utworzono rezerwat przyrody Butorza o powierzchni 30,68 ha. Miejscowość jest znana jako miejsce zimowego wypoczynku dzięki sieci wyciągów narciarskich (około 15 wyciągów). 22.12.2012 r. do dyspozycji miłośników białego szaleństwa został oddany północny stok Rachowca, z jedyną w Beskidzie Żywieckim Koleją Linową z czteroosobowymi kanapami (860m długości). Tutejszy charakterystyczny mikroklimat powoduje, że pokrywa śnieżna w okolicach przełęczy utrzymuje się czasem aż do kwietnia.
Ze Zwardonia poprowadzone są także szlaki piesze: czerwony na Wielką Raczę przez Skalankę, niebieski do Koniakowa i na Baranią Górę, czerwony do Soli przez Rachowiec, czarny łącznik do czerwonego szlaku na Rachowiec przechodzący koło schroniska w Zwardoniu.