Informacje o Korbielowie

Żywiec

Żywiec

Gru 10, 2012

Żywiecczyzna leży w Beskidach w południowej Polsce. Region ten położony jest w makroregionie Beskidów Zachodnich, które należą do podprowincji Zewnętrznych Karpat Zachodnich. W centrum regionu nad Jeziorem Żywieckim, u stóp Grojca (wzniesienie o wysokości 612 m. n.p.m.) leży stolica Beskidów- Żywiec. Miasto ma ponad 700-letnią historię i należy do jednego z najbardziej interesujących miast województwa śląskiego. Stanowi rewelacyjną bazę wypadową na szlaki górskie. Umiejscowiony na międzynarodowym szlaku komunikacyjnym do Słowacji i Czech.

Nazwa miasta nawiązuje do powszechnej w Żywcu niegdyś hodowli bydła, owiec i trzody oraz ich uboju. Centrum miasta znajduje się na wysokości około 345–350 m n.p.m. Kolebką miasta jest Wzgórze Grojec, które było zasiedlone przez Celtów już w czasach starożytnych. Istniała tu wczesnośredniowieczna warownia, która na początku XV wieku została przekształcona w zameczek myśliwski rozbójniczej rodziny Skrzyńskich. Natomiast miasto powstało na przełomie XIII i XIV wieku i było wtedy częścią księstwa cieszyńskiego.

Żywiec oprócz tego, że zachwyca wspaniałym położeniem, otoczony górami i lasami Beskidu Żywieckiego, stanowi także ciekawie miejsce oferujące liczne zabytki i atrakcje. Do tych najbardziej znanych należy zespół zamkowo- parkowy. Na jego terenie znajduje się Stary Zamek wzniesiony przez Komorowskich na przełomie XV i XVI wieku, Nowy Zamek wybudowany przez Habsburgów w XIX wieku i Park Zamkowy, którego założycielami byli Wielopolscy. Cały kompleks robi niesamowite wrażenie i jest chętnie odwiedzany przez turystów. Warto także odwiedzić konkatedrę Narodzenia NMP z XV wieku, kościół św. Krzyża, również z XV wieku. W Żywcu znajdują się także cztery przepiękne stare nekropolie, z czego jedna z nich to cmentarz żydowski. Oczywiście miłośnicy browarnictwa oraz amatorzy piwa powinni zarezerwować sobie czas na zwiedzenie Browaru Żywiec wraz z degustacją trunku. Piwo w Żywcu produkowane jest już od średniowiecza.

Żywiec jest najbardziej znany jako ośrodek turystyczny, oferujący wypoczynek w górach i nad jeziorem. W pobliżu znajdują się pasma górskie: Beskid Mały, Śląski i Żywiecki. Przez miasto i jego okolice biegną dwa szlaki nizinne: „Szlak Wyzwolenia Żywca” i „Szlak Najazdu Szwedzkiego”. Żywiec przyciąga również ciekawymi imprezami kulturalnymi. Do najsłynniejszej należy najstarszy polski festiwal folklorystyczny „Tydzień Kultury Beskidzkiej”.

Autorem tekstu jest Stefan Skupień z portalu WakacyjnyWynajem.pl